Owocowe pnącza jadalne

Pnącza są nieodzowną częścią naszych ogrodów. Nie tylko mają kolorowe liście i kwiaty, ale mogą mieć pożyteczne owoce, z których można robić soki, nalewki, dżemy, konfitury i desery. Pnącza szybko porastają podpory, a po kilka latach, kiedy się rozrosną zaczynają owocować.

Do polecanych pnączy z jadalnymi owocami zalicza się:

  • Aktinidie, odmiany obupłciowe i żeńskie, które mają pyszne owoce mini kiwi. Mini kiwi je się wraz ze skórką, gdyż jest głaska i bez włosków, owoce dojrzewają jesienią i mają wiele witamin dlatego coraz chętniej są sadzone w polskich ogrodach. Rośliny są mrozoodporne, w zależności od odmiany wytrzymują do -30, -40 stopni C.

Issai (1)

  • Cytryniec chiński, to pnącze do cienia. Po około 3 latach uprawy wytwarza czerwone owoce zebrane w wiechach. Nie poleca się jedzenia na surowo, gdyż są kwaśne. Jednak nalewki i soki robione z cytryńca są pyszne i zdrowe! Same owoce cytryńca są lecznicze i warto wprowadzić je do diety. Liście cytryńca natomiast można parzyć do herbaty, mają smak cytrynowy.

schisandra

  • Akebia pięciolistkowa i trójlistkowa to pnącze niezwykłe i egzotyczne. Jest półzimozielone, dekoracyjne z liści i kwiatów, silne i szybko rosnące. Po kilku latach może zawiązać duże owoce, które są jadalne. Mało kto miał okazję ich spróbować. Owoc jest w środku galaretowaty, o posmaku melona. W Japonii i Korei owoce akebi nazywa się Mu Tong.

AKEBIA-SADZONKA (1)

  • Winorośl w różnych odmianach. Winogrona są bardzo zdrowe, tego nikomu nie trzeba mówić. Warto mieć chociaż kilka odmian w ogrodzie. Prawidłowo uprawiane pnącze i przecinane rodzi nawet kilka kg owoców w każdym roku. Można kupić odmiany typowe na wino i soki lub słodkie deserowe.

winrosl-reliance

Te i inne pnącza kupisz w sklepie Floramis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *